تبلیغات
برنامه ای بنویسید که...

برنامه ای بنویسید که...
 
نویسندگان

به گزارش ایسنا، مهم نیست كه بدافزارها چه ظاهری داشته باشند، آنها خرابكار هستند و از آنجا كه تعداد بی شماری بدافزار در فضای تبادل اطلاعات وجود دارند، بالاخره هر فردی روزی قربانی آن ها خواهد شد و فقط مساله زمان مطرح ست.
مهم  ترین توصیه برای فردی كه گمان می كند رایانه وی توسط بدافزارها آلوده شده، عبارت  است از اینكه اولا وحشت زده نشود، ثانیا فرض نكند لازم است تمام اطلاعات دیسك سخت  را پاك كرده و از اول شروع كند.

اغلب اوقات می توان بدافزار را بدون از دست دادن چیزی حذف كرد. گاهی اوقات ممكن است كاربر برخی داده ها را از دست بدهد ولی احتمالا همه چیز را از دست نخواهد داد.
در گویش عامه به انواع بدافزارها از جمله ویروس، كرم و تروجان، نام «ویروس» اطلاق می شود. ما نیز در ادامه این گزارش از نام «ویروس» به معنای متداول آن یعنی بدافزار استفاده خواهیم كرد.

در وهله اول لازم است مشخص شود آیا اصلا رایانه آلوده شده است یا خیر. در صورتی كه رایانه به نظر بسیار كند می رسد، می  توان به آن مشكوك شد. یا اگر مرورگر وب تغییر شكل داده و به صورت خودكار به وب سایتی می رود كه برای كاربر ناشناس است، علامت خوبی برای وجود یك بدافزار بر روی رایانه است.

ناپایداری سیستم و از كار افتادن های مداوم نیز نشان دهنده وجود  مشكلی در آن است. یك نشانه دیگر در زمان دسترسی به فایل ها یا درایوها رخ می دهد كه  پیغام خرابی آن ها نمایش داده می شود.
در صورتی كه فردی فكر می كند رایانه  او آلوده شده است، لازم است با استفاده از یك آنتی ویروس آن ها را از روی سیستم  پاكسازی كند. برخی از ویروس ها هوشمند بوده و برنامه آنتی ویروس را غیرفعال می  سازد. در صورتی كه هیچ گونه آنتی ویروسی برروی رایانه نصب نیست، لازم است حتما یك  نسخه خریداری شده و یا به صورت آنلاین دریافت شود.
البته تعداد كمی از بدافزارها دسترسی كاربر به وب سایت های امنیتی را محدود كرده و اجازه دریافت آنتی ویروس را به وی نمی دهند. در صورت بروز این مشكل باید نرم افزارهای مذكور توسط یك سیستم دیگر دریافت شده و سپس از طریق سی دی و یا حفظه فلش به رایانه آلوده منتقل شود.
تشخیص و پاك سازی یك ویروس رایانه ای نصب یك آنتی ویروس برروی سیستم برای هم كاربران یك ضرورت محسوب می شود. با وجودی كه در صورت رعایت نكات ایمنی و داشتن عادت های امنیتی صحیح می توان از ویروس ها تا حدود زیادی اجتناب كرده  ولی حقیقت این است كه ویروس نویسان همواره به دنبال پیدا كردن راه های جدید
برای  آلوده كردن سیستم ها هستند.
انواع مختلفی از آنتی ویروس ها وجود دارند كه  برخی از آن ها رایگان هستند. به خاطر داشته باشید كه معمولا آنتی ویروس های رایگان  دارای امكانات كم تری نسبت به آنتی ویروس هایی هستند كه باید آن ها را خریداری  كرد.
در اینجا سوالی كه برای اكثر كاربران مطرح می شود این است كه آیا نصب  دو آنتی ویروس به صورت هم زمان خطر آلودگی را كاهش می دهد؟ جواب منفی است. آنتی  ویروس ها تمایل به استفاده از درصد زیادی از توان محاسباتی سیستم ها دارند.
اجرای بیش از دو آنتی ویروس سرعت رایانه را بسیار پایین آورده و بسیاری از مواقع منجر به از كارآفتادگی آن می شود. از طرف دیگر بسیاری از آنتی ویروس ها با یكدیگر سازگاری نداشته و اجازه نصب یك آنتی ویروس دیگر را به شما نمی
دهند و در صورت نصب نیز ممكن است سیستم شما را بیش از پیش به خطر اندازند.
بسیاری از آنتی ویروس ها سعی در جذب یا قرنطینه كردن ویروس ها دارند. كاربر می تواند گزینه مورد نظر را انتخاب كرده و یا تایید كند كه مایل است آنتی ویروس به مقابله با ویروس مذكور بپردازد. برای بسیاری از كاربران این گزینه
بهتر است، زیرا پاكسازی ویروس توسط خود كاربر به مهارت خاصی نیاز دارد.
در صورتی كه آنتی ویروس اعلام كند كه بدافزار را با موفقیت پاك كرده است، لازم است رایانه راه اندازی مجدد شود، بهتر است بعد از دوباره بالا آمدن سیستم، برنامه آنتی ویروس یك بار دیگر اجرا شود و در صورتی كه لیست بدافزارهای آن خالی باشد، یعنی كار با موفقیت به پایان رسیده است.

اگر بدافزارهای دیگری در لیست مشاهده می شوند، لازم است گام های قبلی دوباره تكرار شوند. اما در صورتی كه آنتی ویروس همان بدافزارهای قبلی را پیدا كند، باید روش های دیگری را امتحان كرد.

ادامه دارد...
طبقه بندی: هک و امنیت،  ویروس و ویروس نویسی، 
[ شنبه 7 مرداد 1391 ] [ 05:53 ق.ظ ] [ Maedeh ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ


منتظر نظراتتون برای بهتر شدن بلاگ هستم.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

Online User ابزار پرش به بالا